В 10-ти областях України, серед яких є Херсонська область, уведено воєнний стан

Від 09:00 ранку 28 листопада строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан. 276 народних депутатів підтримали рішення.

Воєнний стан запроваджується винятково в Луганській, Донецькій, Вінницькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, Херсонській областях, внутрішніх водах.

Воєнний стан Президент може припинити достроково.

Заява Президента України щодо затвердження Указу про введення в Україні воєнного стану:

Чи будуть вибори в Україні?

Президент запевнив, що воєнний стан не буде перешкодою для проведення виборів, які мають відбутися 31 березня.

» Саме в грудні я внесу – на початку грудня – проект рішення Парламенту про дату президентських виборів, які мають відбутися відповідно до Конституції 31 березня 2019 року. Крапка», — Петро Порошенко, Президент України

 

Чи варто боятися стрибків валюти?

У НБУ повідомили, що стрибків валютного курсу не повинно бути. Проведення платежів, інкасації та поповнення банкоматних і термінальних мереж будуть проходити у звичайному режимі.

«За необхідності банки можуть користуватися, як і раніше, стандартними інструментами підтримки ліквідності та інструментом екстреної підтримки ліквідності ELA. Також ми продовжуємо уважно слідкувати за розвитком ситуації на валютному ринку та готові здійснювати валютні інтервенції у разі потреби, щоб не допускати різких «стрибків» курсу під тиском психологічних чинників. Національний банк має для цього достатньо ресурсів та інструментів. Наразі обсяг міжнародних резервів сягає 17,8 млрд доларів», — Яків Смолій, голова НБУ

 

Міжнародна спільнота висловила підтримку територіальної цілісності України.

Зокрема, за підсумками позачергового засідання комісії Україна-НАТО, союзники висловили повну підтримку територіальної цілісності України.

«Постійна мілітаризація Росії в Криму, Чорному морі та Азовському морі створює додаткові загрози для незалежності України. І підриває стабільність більш ширшого регіону. Союзники НАТО запровадили широкомасштабні санкції проти Росії. Росія повинна зрозуміти, що це наслідки її дій», — Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО

 

Радбез ООН також провів позачергове засідання з приводу українського питання. США, Нідерланди, Польща, Швеція та Великобританія висловили глибоке занепокоєння ситуацією та закликати РФ не перешкоджати вільному проходженню українських кораблів через Керченську протоку та звільнити полонених моряків.

Можливі обмеження, які передбачає воєнний стан

1. Якщо в якихось населених пунктах місцеві органи влади не працюють, або працюють не на користь держави – замість них запроваджують військові адміністрації, які отримують всю повноту влади. Наприклад, таке може відбуватися, якщо місцева рада не скличе сесію після оголошення воєнного стану у встановлений законом термін. Військові адміністрації (а поки їх немає – військове командування) мають право у певних ситуаціях обмежувати права та свободи людини – якщо це відповідає потребам національної безпеки.

2. Посилена охорона стратегічних об’єктів, та об’єктів життєзабезпечення громадян. Це можуть бути не лише військові частини та електростанції (зокрема , АЕС), а й порти, водозабори, котельні, склади продовольства тощо.

3. Трудова повинність: цивільних громадян, зокрема працівників підприємств, можуть залучати на різні роботи для посилення оборони, для яких не потрібна військова кваліфікація. Також трудова повинність може стосуватися систем життєзабезпечення населення та «забезпечення функціонування національної економіки». Зарплата і робоче місце при цьому зберігаються за працівником.

4. Обмеження пересування в певних районах, обмеження в’їзду до країни чи виїзду з неї громадян України чи іноземців. В певних районах – заборона перебування та заборона проживання. Отже, може бути «комендантська година».

5. Військові та силовики отримують більші повноваження для перевірки документів, огляду речей, житла та інших приміщень крім випадків, в яких це заборонено Конституцією України.

6. Військові адміністрації можуть забороняти протести, мітинги та інші масові акції.

7. Держава отримає право вилучати майно громадян та підприємств на військові потреби. Це одна з причин, чому банки та міжнародні організації припиняють надання кредитів країні, що перебуває в стані війни, а інвестиційна привабливість держави – падає до мінімуму. Ці міжнародні обмеження діють і в разі фактичних бойових дій без воєнного стану: через це МВФ навіть змінював свої правила, щоб продовжити надання фінансової допомоги Україні після 2014 року. Втім, є й винятки: Ізраїль, що перебуває у стані фактичної війни, продовжує отримувати інвестиції та демонструє економічне зростання.

7. Держава отримує право забороняти діяльність тих політичних партій і громадських об’єднань, які працюють «на ліквідацію незалежності України» чи на силову зміну влади. А також – впливати на ЗМІ, особливо, якщо вони поширюють подібні тези. Особливу увагу влада має приділити протидії розпалюванню ворожнечі (зокрема на етнічному та релігійному грунті), а також протидіяти посяганням на права людини та їхнє здоров’я.

8. Можуть заборонити обіг зброї та вибухових речовин, обмежити продаж алкоголю та сильнодіючих препаратів.

9. Військовозобов’язаним – заборонять змінювати місце проживання, а проходження альтернативної (невійськової) служби – обмежать.

10. Громадян зобов’яжуть при потребі поселяти у себе військових.

11. Військові адміністрації повинні подбати про захист населення: підтримувати бомбосховища в робочому стані, забезпечувати продуктами при потребі, а також організувати евакуацію: як населення, так і цілих закладів позбавлення волі.

12. Громадян країни, яка вчинила напад на Україну, під час воєнного стану інтернуватимуть (примусово поселятимуть у певних місцях).

Загалом чинний закон «Про правовий режим воєнного стану» передбачає 24 варіанти таких обмежень та заборон. Однак не всі вони діятимуть одночасно.

В законі йдеться, що воєнний стан може оголошуватися на окремих територіях, а не в усій країні, а також указ президента та план уряду щодо запровадження воєнного стану визначають, про які саме обмеження йтиметься.

 

  

Схожі матеріали

 

Коментарі

Наразі ще немає коментарів.

Залишити коментар
 
  (Не публікується)
 
 
 
 

 
 
Авторизация
*
*
Ввійти за допомогою: 
Регистрация
*
*
*
Захист від ботів
Ввійти за допомогою: 
Генерация пароля
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com