ПРОДАМ Добротний жиловий будинок в смт Іванівка по вулиці Горького, та а/м "FORD" Т-макс 2007 р.в. у доброму стані.

097-556-54-37

ОЧИСТКА зернових та технічних культур(соняшник, гірчиця и т.д.) на петкусі. Підготовка насіневого матеріалу. Звертатися за телефоном –

067-159-49-26

ПРОДАМ моторолер "Муравей" у доброму стані

097-305-55-46

Продам 2-к Квартиру в центрі смт Іванівка

067-989-51-15 ; 067-637-03-23

ПРОДАМ Будинок у смт Іванівка по вулиці Таврійській, 92

097-461-77-82

ПРОДАМ Торгівельні приміщення у центрі смт Іванівка. Приміщення на першому та другому поверхах

097-745-76-46 (вайбер),097-137-44-46 (вайбер)

ПРОДАМ житловий будинок в смт Іванівка по вулиці Франка, 2

096-431-47-37

ПРОДАМ будинок із госп будівлями. смт Іванівка, вулиця Українська,9

095-674-64-89

097-147-61-74

"ПРОДАМ":просяну солому у тюках. 30 грн/тюк

098-538-10-64

Продам дом по адресу пгт Ивановка, ул. Пушкина 22. Подробности по телефонам:

+38-068-660-67-09 и +38-096-572-73-44

ПРОДАМ 3-х кімнатну квартиру в смт Іванівка по вулиці Українській,18. Квартира у доброму стані. Зовнішні стіни утеплено. Є гараж

098-115-86-99

ПРОДАМ металическую бочку под ГСМ, 10 куб. Состояние отличное. цена 12 тис грн

067-292-86-04

Закупаем зерновые по высоким ценам по Ивановскому району. Предоставляем услуги по перевозке зерновых с поля машинами ЗИЛ-130 (120 грн/т)

тел: 097-939-97-62,050-515-27-87

ПРОДАМ пианино в отичном состоянии

(098) 115-86-99,

ПРОДАМ Суперфосфат виробництва Польщі. Фосфор 37, Кальцій 8, сірка 26. 9900 грн/т

067-601-04-94

Децентралізація в Україні: об’єднання громад без контролю та права на помилку

Авторитетне німецьке видання «Deutsche Welle»  спробувало поглянути на негативну сторону процесу децентралізації в Україні на прикладі Іванівської ОТГ.

Далі пропонуємо текст публікації видання.


Децентралізація в Україні: об’єднання громад без контролю та права на помилку

ОЕСР хвалить Україну за децентралізацію. Однак багато українців, чиї села увійшли в об’єднані територіальні громади, розчаровані реформою та шукають можливості вийти з цього процесу. Але вихід з ОТГ не передбачений.

Цю відремонтовану школу в Нововасилівці на Херсонщині тепер мають закрити за рішенням ОТГЦю відремонтовану школу в Нововасилівці на Херсонщині тепер мають закрити за рішенням ОТГ

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) вважає,що саме децентралізація є запорукою економічного зростання України. «Процес добровільного об’єднання громад можна вважати великим успіхом», — відзначає ОЕСР в своєму звіті. Періодично ця організація готує для країни рекомендації щодо розвитку економіки. Цього року рекомендації стосувалися реформи з децентралізації в Україні.

Адже за останні чотири роки в країні об’єдналися понад 2 тисячі громад у 743 об’єднанні територіальні громади (ОТГ). Міністр регіонального розвитку та будівництва України Геннадій Зубко відзначає, що місцеві бюджети за три роки зросли до 192 мільярдів гривень і складають тепер 51 відсоток від зведеного бюджету країни. Зокрема, держава через субвенції виділила 30 мільярдів гривень на розбудову інфраструктури громад. «Ідеться про створення сучасних центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП), мережі опорних шкіл з новим освітнім простором, мережі амбулаторій первинної медичної допомоги у сільській місцевості та центрів безпеки громадян», — каже Зубко.

Звіт ОЕСР: більшість міст України невпинно втрачають населення

Представник Ради Європи: «Якщо громади не об’єднуються добровільно, можна і суворіше».

За рік в Україні відчули практичні результати децентралізації — опитування

Зворотній бік медалі

Про все, що звітує міністр, мріяли мешканці невеликого степового села у Херсонській області. І, зважаючи на привабливі обіцянки Києва, минулого року таки вирішили увійти в об’єднану територіальну громаду «Іванівська селищна рада», яка сформувалася з окремих сіл на основі колишнього Іванівського району. Головною умовою входження села в ОТГ було збереження школи, дитсадка, а також ремонт доріг.

Та через якийсь час селяни зрозуміли, що перебуваючи в ОТГ ні того, ні іншого не отримають. «Нашу сучасну відремонтовану школу закривають. Залишають лише молодші класи, бо так вирішив голова ОТГ і більшість депутатів не посміли заперечити», — жаліється в.о. старости села Леонід Хотієнко. За його словами, обіцяної відремонтованої дороги, ані жодних робіт з благоустрою, ні ремонту будинку культури в селі так і не побачили. «Голова ОТГ розказує, що немає грошей. При цьому у виконавчому апараті ОТГ самі собі виписують багатотисячні премії, проводять помпезні святкування»,- жаліється староста.

Громади сіл Іванівської селищної ради написали листа українському прем'єру ГройсмануГромади сіл «Іванівської селищної ради» написали листа українському прем’єру Гройсману

Такі ж претензії  до голови ОТГ і в інших селах. Люди обурені закриттям шкіл в їхніх населених пунктах, адже тепер їм доведеться бездоріжжям за 33 кілометри возити дітей на навчання до колишнього райцентру. Закривши нові школи у селах ,там голова ОТГ вирішив відремонтувати стару школу, яка зараз в аварійному стані. «Щоб відкрити у районі школу, аби там вчилися діти з усіх сіл, потрібні мільйони, бо вона у занедбаному стані. Велике будівництво — це великі гроші. І дуже важко прослідкувати, чи всі вони пішли туди, чи комусь у кишеню. Це банальне відмивання коштів», — вважає Тетяна Ніколаєнко, активістка села Трохимівка, яке теж входить в ОТГ «Іванівська селищна рада».

Громади цих сіл написали листа  прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману та заступнику міністра мінрегіонбуду, відповідальному за децентралізацію. Але не отримавши жодної відповіді з Києва та зневірившись у допомозі, селяни вирішили вдатися до відчайдушного кроку — вийти з ОТГ.

«Розлучення» та контроль неможливі

Однак українська реформа з децентралізації не передбачає процедури виходу з ОТГ. Творці реформи вказують на те, що ключовим у процесі об’єднання громад є слово «добровільно». І якщо селяни один раз вирішили з доброї волі увійти в ОТГ, то вийти з нього не можуть. «Це вхід без виходу. Якщо ви об’єднуєтесь добровільно, то вам держава надає всі фінансові преференції, повноваження. Можливість виходу зруйнує реформу. Для незадоволених треба посилювати інструменти місцевої демократії, коли мешканці через статути громад можуть впливати на рішення керівництва ОТГ і контролювати його. Але тут є недопрацювання», —  визнає виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

У селах ОТГ Іванівська селищна рада мають закрити школи - дітям доведеться їздити на навчання за десятки кілометрів (фото з архіву)У селах ОТГ «Іванівська селищна рада» мають закрити школи — дітям доведеться їздити на навчання за десятки кілометрів (фото з архіву)

Позбавивши у 2014 році органи прокуратури функції загального нагляду, депутати Верховної Ради так і не запропонували нічого взамін, хто і як контролюватиме законність прийняття рішень органами місцевого самоврядування, зокрема головами об’єднаних територіальних громад. У теорії реформа передбачала, що контролювати законність прийняття рішень в ОТГ мали б префекти. Однак інститут префектів в Україні досі не запрацював, оскільки для цього потрібні зміни до Конституції. Але всі конституційні зміни щодо децентралізації нині заблоковані через норму про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей. А це вже велика політика. І навряд чи до виборів зміни щодо децентралізації будуть проголосовані.

Тож хто і як контролює величезні фінансові «вливання» в реформу децентралізації? Представниця Офісу реформ кабінету міністрів України Олена Симоненко запевняє, що контроль таки є. За її словами, держава розподіляє субвенції громадам лише після того, як вони «захистять» свій проект в комісіях на місцевому , регіональному і всеукраїнському рівнях. «Комісія, наприклад, мінохоронздоров’я, приймає рішення щодо фінансування через субвенції мережі амбулаторій, а міносвіти — шкіл. Усі рішення громад оприлюднюються. Громадські організації та мешканці можуть стежити та подавати до суду, якщо є порушення», — зазначила Симоненко в інтерв’ю DW. При цьому експерти вказують на те, що громадський контроль в регіонах є надзвичайно слабким.

Тиск та вимушені дії

Активістка Тетяна Ніколаєнко підтверджує, що боротися за прозорість прийняття рішень у своїй громаді їй складно. Хоч селяни обурені рішеннями керівництва ОТГ закрити у селі школу, однак не всі у селах готові витрачати час вивчення документів, відвідування сесій місцевих депутатів. Багато людей взагалі не знають, як відстоювати свої права. «На мене тиснуть, хочуть, аби я звільнилася з роботи. Але попри все, я не дам через корупцію закрити нашу школу. Ми вийдемо з ОТГ навіть через суд», — заявляє Ніколаєнко.

Однак голова ОТГ «Іванівська селищна рада» Віктор Дебелий відкидає всі звинувачення і запевняє, що готовий відзвітувати перед громадою за кожну витрачену копійку. За його словами, школи у селах не закриваються, а оптимізуються, оскільки неефективно витрачати гроші на освітні заклади, де вчиться лише до сотні дітей. «Це вимушений захід. На кожного учня на рік держава виділяє майже 20 тисяч гривень. Але у сільських школах вчаться по 4-5 учнів у класі, а інфраструктура має утримуватися, і виходить на кожного школяра там по 25 тисяч в рік. А де брати ці додаткові гроші?» — обурюється голова ОТГ. При цьому він не зміг пояснити DW, чому всі опорні школи ОТГ мають бути розміщенні в райцентрі, а не в навколишніх селах, де є для цього всі необхідні умови.

Замкнене коло

Зараз в ОТГ «Іванівська селищна рада» увійшло 8 сіл та одна селищна рада. Ще 6 сіл спостерігають за тим, що відбувається зі школами у сусідів і не поспішають тепер приєднуватись. Хоча за перспективним планом цієї місцевості всі села, які входили раніше в склад району, повинні об’єднатися в одну ОТГ. За словами експертів, це типова ситуація для всієї країни. Нині, попри позитивні звіти Кабміну, реформа з децентралізації в Україні «підвисла». Однак до 2020 року всі села, які не увійшли в ОТГ чи з якихось причин вийшли з неї, все одно будуть об’єднані в одну ОТГ, але тоді вже примусово. Адже без цього реформа не буде завершена, і це матиме негативні наслідки для економіки країни. Про це попереджають і аналітики ОЕСР. Тож «шлюб» за згодою чи без згоди все одно має відбутись. Утім, чи буде більше контролю за дотриманням законів в ОТГ, ніхто не береться прогнозувати.

Схожі матеріали

 

Коментарі: 35

Додати коментар »

 
 
 

Прославил Дебелий и Ивановку и себя:(

0

Оцінити коментар Thumb up 32 Палец вниз 3

 
мама учениці с. Трохимівка
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 11 Палец вниз 40

 
 

Мама, Ну давай и /////// высукчку тоди хай выганяють(племяшка)
Хай ходэ со своим нынаглядным ///////в ивановку

0

Оцінити коментар Thumb up 6 Палец вниз 5

 
 

Селищна рада явно програє інформаційне війну. У них провал за провалом в Інформаційному плані. Їм терміново потрібен нормальний комунікатор в штат.

0

Оцінити коментар Thumb up 32 Палец вниз 1

 
 

Завершать реформу — стане гірше, ніж було. Не завершать — залишиться як і раніше, погано. Ось між «погано» і «гірше» нас влада і ялозить. А чому це не робилося ще років з 10 тому ? Населення ще багато було, а тому й боялися.
Я між гіршим і поганим виборами не бажаю участвовати, бо якщо не стане краще по-новому, хай краще буде відоме старе…

0

Оцінити коментар Thumb up 17 Палец вниз 1

 
 

Мама, если ваша дытына /////// и вы нею не займаетесь
То до ///// якый там учитель

0

Оцінити коментар Thumb up 14 Палец вниз 3

 
 

Ганьба за,що ?
Ганьба за те, що вона відстоює Трохимівську ЗОШ,якій все своє жття віддала, відстоює її дітей,вчителів  та ін.робітників ?
Чи за те, що вона намагається потурбуватися про дітей,щоб вони не прокидались о 5-6 -ій годині ранку і не спали на уроках?
Просто подумайте над тим, скільки вона всього зробила для Трохимівки !

І в решті-решт хотів-би висловити свою думку що до вас:
— Як ви можете на таку людину таке говорити,як вам несоромно?
Цей вчитель мене навчав і я розумію,що вона чудова людина і хороший педагог.
А той наклеп, який стосується Ніколаєнко Т.В.  —  просто пустi слова (БРЕХНЯ).

У мене є два варіанти,того ким ви є:
1#
#Ви хтось з Іванівки,далі все зрозуміло….
2*
"Пролог"
Просто щоб знали, будучи в різних школах Іванівського району я  де-що помітив,
а саме те як діти прям валяються,ялозяться по підлозі, багато матюкаються і не поважають старших(хоч і можуть бути "пухнастими" перед вчителями)***
Пам'ятаю, як маленький хлопчик(по його мові,а саме матюкам і не сказав-би що він ним є) "добалакався"
і трішки получив.
Так його матір хотіла  чи-не "Спецназ"викликати :')))

(ШАНОВНІ БАТЬКИ,ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!!
То можуть бути ваші діти — ваше майбутьнє)

*Ви, якась так-би мов невихована "МАМАША"(не люблю цього слова), яка виростила невігласа (м'яко сказано),той напевно щось уже "учудив",а вчитель насварив, дитина пожалілася батькам (можливо набрехала), а ви і думаєте:
Щож це за вчителька така погана,ану зараз щось "напешу" в "Степ Ньюз" на неї¡
Чому це моя дитина повинна з таким диктатором в одній будівлі знаходиьись і тимпаче у неї навчатись?
 Скажу вам так:
Щось не подобається,чи дошкуляє?
-《Чемодан — вокзал — Іванівка!》

0

Оцінити коментар Thumb up 38 Палец вниз 4

 
 

Самий талановитий комунікатор не зможе постійно випрравдовувати незрозумілі вибрикенькимісцевої влади. Як казав Микита Хрущов — » Чорного кобеля не відмиєш до біла».

0

Оцінити коментар Thumb up 28 Палец вниз 1

 
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 10 Палец вниз 40

 
 

ОТГ придбав дебелого і ко програла не починаючи грати.

0

Оцінити коментар Thumb up 18 Палец вниз 2

 
 

.
19 июня, 2018 о 19:17 IP автора: 46.211.128.194
Ви так сипите прикметниками — » психічний стан, брехливість, непрофесіоналізм» щодо трохимівських вчителів, що можна подумати ви всі ці прикметники можете довести фактами?
Чи це просто чергові інсинуації «зобіжених» і в свій час непомічених ?

0

Оцінити коментар Thumb up 30 Палец вниз 2

 
 

Насчёт проплоченой статьи —брехня,рома принципиальный человек….

0

Оцінити коментар Thumb up 28 Палец вниз 2

 
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 6 Палец вниз 40

 
 

Як і в кожній школі, є діти які настрополяють батьків проти вчителів , а інші навпаки добре відгукуються про вчителів. На мою думку біда, а іншими словами це не назвеш , повинна згуртувати населення.А виходить навпаки.

0

Оцінити коментар Thumb up 16 Палец вниз 2

 
 

Хочу зазначити, що це публікація видання «Deutsche Welle». Я до неї не маю жодного відношення.
Щодо її замовності та брехливості, хочу заважити, що DW дуже авторитетне видання. Воно стоїть на рівні із британським ББС, тощо.

0

Оцінити коментар Thumb up 33 Палец вниз 0

 
І. ПОПУРІЙ
 

Оце да…. То нашому В.О ще й можуть дати німецьке громадянство за заслуги в розвитку децентралізації в окремо взятому районі України.

0

Оцінити коментар Thumb up 16 Палец вниз 0

 
 

Чи громадянство дадуть, а живити от сміху порвуть. Область уже насміялась , усі знають хто керує, а хто мичить, тепер пішло далі. Цирк на виїзді.

0

Оцінити коментар Thumb up 26 Палец вниз 2

 
 

Так, а звідки візьметься покращення якщо Дебелий всіх жителів району за бидло тримає, всі йому не такі і всі заважають. То з роботи пів району вигнав то на тракторі скло б’є бо їздять по його дорогах. Жінок прибиральниць навіть на 8 березня вигнав на роботу , відноситься до працівниць як до рабів на плантаціях!

0

Оцінити коментар Thumb up 36 Палец вниз 0

 
 

Саме цікаве, ////////////. Землі під ногами не чують зовсім, після виборів 2019 будуть з секретарем з району виїзджати мабуть

0

Оцінити коментар Thumb up 24 Палец вниз 0

 
 

То давайте уже щось робити, як синка Дебелого образили то він цілий мітинг зібрав, а ми наших дітей захистити не можемо. Школи закриває, і плювати йому на те що він обіцяв перед виборами. Нашим дітям від феєраерків і прибранного сміття в Іванівці краще не стане, а як прийде зима, перемети, убиті дороги і автобуси дітей возити будуть. Саме обідне що ми самі за нього і проголосували.

0

Оцінити коментар Thumb up 29 Палец вниз 0

 
 

У цій усій історії зійшлася коса на камінь. ОТГ не може дати слабинку у бажанні покращити життя членів своєї громади попри їх супротив, самі ж члени громади не хочуть чути економічних доводів ОТГ.

Тут потрібно було б повернутися до витоків, а саме до перспективного плану утворення громад. У Іванівському районі передбачено створити одну громаду. Ідея була така, що у громаді повинно було стати 3 опорні школи — Гімназія, Нововасилівська, та Агайманська. (питання дискусійне. Це виключно мої думки.) Уся проблема почалася на стику ОТГ і сіл які не увійшли до громади.
Я думаю, що із Трохимівцями питання легше вирішувалося б, якби їм запропонувати возити їх дітей до Агайман. Там менша відстань. Чомусь мені здається що трохимівців це б зацікавило, проте потрібно збирати робочу групу із числа спеціалістів ОТГ, батьків, та вчителів шкіл. Треба прорахувати логістику і усі інші нюанси.
Але ж ми розуміємо, що ніхто не буде відступати від курсу партії, а тим паче, що ОТГ доведеться перераховувати кошти освітньої субвенції на район, для утримання Агайманської школи.
Другий момент — Нововасилівка. Якщо на цю школу подивитися із сторони ОТГ у сучасних кордонах, то так, її можна закрити, а дітей возити до школи №2.
Але ж незабаром буде примусове об’єднання і сюди включиться не менш малокомплектна Любимівська школа. Там теж відстань від села до школи №2 нормальна і прогнозую від любимівців бунт не менше трохимівського.
У випадку якщо ж робити опорну школу на базі нововасилівського то там можливі варіанти.
Із усього цього особисто я роблю висновок, що Іванівська ОТГ не дивиться у завтрашній день, де учнів у громаді буде не 830 а 1,5 тис. А це уже не дві, а три повноцінні школи.
Варто було б уже зараз будувати соціальні та економічні зв’язки між селами як у одній великій громаді. Власне цей пункт є у програмі дебелого, де він планував розвивати зв’язки із жителями сіл які не увійшли до ОТГ. Проте, на жаль, цей пункт поки що не реалізується.

0

Оцінити коментар Thumb up 27 Палец вниз 2

 
 

Ті хто можуть проробляти логістику у владі не потрібні, від їх збавляються, бо з ними не вкрадеш.
От Роман чим не вгодив би іванівцям (району)? Він розумна людина. Чому вибирали тільки заможних?
Я й відповім — тому що таких як Роман й не підпустили б, бо їм не можна зверху управлять та ділити потоки грошові. Тому кращі ті, хто вже на гачку — проти кого є «справи» або легко знайти серйозний компромат.
А ви, люди, дуже наївні, хапаєтесь за все, що вам підсовують , не можете бачити на крок уперед. То ж сому ви хотіли іншого ставлення?

0

Оцінити коментар Thumb up 12 Палец вниз 3

 
І. ПОПУРІЙ
 

Ну ти даєш ,Романе ! Яка інформаційна війна? Це тільки квіточки, щось подібне до тренування чи репетиції, або , як кажуть журналісти, проба пера, пристрілка. Інформаційна війна їм буде нав;язана пізніше, перед виборами. Суть цієї війни повинна полягати в тому, щоб прищепити жителям району почуття глибокого несприйняття , спротиву і відрази до таких понять, як децентралізація чи там ОТГ. Щоб вони на генетичному рівні не сприймали це , і ці слова викликали у них тотальну алергію на грані рвотного рефлексу. Ці слова дійсно повинні стати в лексиконі мешканців району образливо- наріцательними.і асоціювалися з матюками. Тільки так можна виграти інформаційну війну.. Крім того , до широкомасштабної боротьби з антинародною політикою керівництва Іванівської ОТГ треба залучити , не дивлячись на деякі ідеологічні розбіжності в їх програмах, всі здорові і патріотичні сили району , їх партійні осередки і чітко координувати цю роботу. І я б радив взагалі не спішити використовувати такий термін , як «примусове об;єднання «. Я і ломаного гроша не дам , де взагалі будуть через рік «вдохновітєлі» децентралізації пани Зубко і Негода. Не виключаю і той варіант , що у випадку перемоги на ПВ-2019 білявки з косою більшість цих самих ОТГ будуть просто економічно задушені і як завжди на плаву залишаться найсильніші.

0

Оцінити коментар Thumb up 9 Палец вниз 13

 
 

Давно всіх старперів пора на смітник. Без виключення.
Повинні приходити молоді.

0

Оцінити коментар Thumb up 18 Палец вниз 11

 
 

а молоді і прийшли, з надією щось змінити накраще!

0

Оцінити коментар Thumb up 5 Палец вниз 11

 
 

Дурак думкою багатie…..попурий уже карону примеряет…. правильно—-всех на мусорку…..всех в тюрьму

0

Оцінити коментар Thumb up 9 Палец вниз 7

 
 

Білявка з косою, це малоймовірно, бо то є проектМосковії, а для України це неприєлемо . А молодь туди не допустять, і виходить патова ситуація. А вибір робити серед тих самих продажних політиканів.Ось чому , країна з великим потенціалом, а просто лежить в руїнах.

0

Оцінити коментар Thumb up 12 Палец вниз 6

 
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 5 Палец вниз 15

 
 

Вчора почув, шо Вiта придбала собi квартиру в Херсонi?… Це що така зарплатня у секретаря ОТГ???? За пiвроку i квартира у мiстi, i новеньке авто??!! Нехiло так отримують секретарки….колишнiй голова селищноi ради отдихае….

0

Оцінити коментар Thumb up 17 Палец вниз 2

 
 

Чутками світ повниться. Достовірних даних по усім названим вами фактам немає, відтак усе це не більше ніж плід чиєїсь фантазії.

0

Оцінити коментар Thumb up 4 Палец вниз 2

 
 

Не на одну зарплату і не за півроку, а за 2.5. Ви багато чого ще не знаєте.

0

Оцінити коментар Thumb up 6 Палец вниз 6

 
 

В декларації побачимо. Квартиру, навіть на родича оформлену, показать обязана

0

Оцінити коментар Thumb up 8 Палец вниз 0

 
 

Де це дебелий гроші знайшов? Може собі пошукать? Ви вже зовсім мелете. Усі податки держава залишила нам , ось і гроші з’явилися, дебелий тут нідочого. Якраз шукати гроші він не хоче витрачає і все. Нашо морочить голову на машини квартири хвата. Платіть податки та побільше розвивайте дебелого і компанію

0

Оцінити коментар Thumb up 11 Палец вниз 1

 
 

Площадки сделал для ивановских детей,за наш бюджет! А для наших херочки на тарелочке!В бурьянах растут.

0

Оцінити коментар Thumb up 15 Палец вниз 0

 
 

Да Ивановку вычухал.А дальше?Другие сёла,что вступили в это га-но,что для них и их детей делают?Нефига.,хоть обещали очень много.

0

Оцінити коментар Thumb up 12 Палец вниз 0

 
 
Залишити коментар
 
  (Не публікується)
 
 
 
 

 
 
Авторизация
*
*
Ввійти за допомогою: 
Регистрация
*
*
*
Захист від ботів
Ввійти за допомогою: 
Генерация пароля
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com