Помста чи економічна доцільність?

Із таким заголовком вийшла публікація в херсонській обласній газеті «Новий День» щодо подій в Іванівській ОТГ через закриття сільських шкіл.

Із дозволу редакції видання пропонуємо нашим читачам копію вказаної публікації.


Помста чи економічна доцільність?

Чому керівництво Іванівської селищної ОТГ вирішило реорганізувати Нововасилівський НВК, селяни не знають

 

До редакції звернулися жителі села Нововасилівки Іванівської селищної об’єднаної територіальної громади з проханням допомогти розібратися в ситуації з ре­організацією місцевого навчально-виховного комплексу. Загальноосвітній школі І—ІІІ ступенів планують понизити ступінь, залишивши в селі тільки початкову школу та дитячий садок. Лист-звернення до редакції підписали 416 місцевих жителів. Тож залишити його без уваги редакція просто не могла. Разом з головним редактором «Нового дня» Анатолієм Жупиною на місце виїхала і експерт з місцевого економічного розвитку, виконавчий директор Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Оленковська.

 

Об’єктивні причини оптимізації

На зустріч у шкільній актовій залі зібралися майже дві сотні нововасилівців, у тому числі педагогічний колектив, батьки учнів, в. о. старости Леонід Хотієнко. Присутньою була і голова районної ради Людмила Павленко.

Село увійшло до об’єднаної громади за однієї умови, яку селяни висували голові Іванівської селищної ради Віктору Дебелому під час зборів, — це збереження навчального закладу. «На запитання, якою він бачить долю НВК, голова відповів, що в своїй програмі ви­значає комплекс як опорну школу, до якої підвозитимуть учнів з ближніх сіл», — пишуть до редакції жителі Нововасилівки. Зрозуміло, що для них школа — це основне, що тримає навколо себе життя населеного пункту. Тож гарантії, які їм обіцяли, були чи не головною запо­рукою згоди на входження до ОТГ. Зі слів селян, уже в березні на загальних зборах, на які вони запросили селищного голову, він говорив зі своїми спеціалістами про зовсім інше — школу чекає реорганізація. У селі залишиться тільки початкова та дитячий садок, а от старших учнів возитимуть до Іванівської гімназії, коли відремонтують дорогу та закуплять потрібний шкільний транспорт.

Серед аргументів, які послужили обґрунтуванням прийняття такого рішення, — те, що в школі у 8—9 класах навчається на індивідуальному графіку лише по 4 учні, а 11 класу взагалі немає. Таким чином з повноцінного навчального процесу загальноосвітньої школи І—ІІІ ступенів фактично випали 3 класи. Але нововасилівці впевнені, що рішення реорганізувати школу — це помста за їхню непокірність тупо виконувати плани керівництва ОТГ.

 

Місця вистачить усім?

Натомість нововасилівці зде­більшого проти підвезення учнів до гімназії, яка, на їхню думку, і без того переповнена. Втім, за словами Віктора Дебелого, це твердження не відповідає дійсності. За плановою потужністю заклад розрахований на 640 учнів, а фактично заповнений лише на дві третини, тож здатен прийняти навіть більше школярів, ніж це передбачається для підвезення з Нововасилівки. Отже, місця вистачить кожному з 41 учнів. І вчителів теж обіцяють працевлаштувати.

Нинішня розгалужена мережа освітніх закладів у ОТГ є економічно необґрунтованою, тобто недоцільною чи невиправданою, запевняє секретар селищної ради Вікторія Щаслива. Малокомплектні навчальні заклади і до цього закривала районна рада, а нині цю непопулярну функцію має взяти на себе селищна рада. У громаді по всіх населених пунктах налічується 830 учнів. Проаналізували, що найменше коштує навчання одного учня в селищі Іванівка — від 13,7 тис. грн. на рік до 19 тис. грн. У Нововасилівці ці витрати в рази вищі — 33 тис. грн. на учня. Є й населені пункти, де на одного школяра витрачається 38 тис. грн. І це не просто надмірне марно­тратство бюджетних коштів, а й одночасно неможливість забезпечити якіс­ний освітній процес через недостатню матеріально-технічну базу сіль­ських шкіл, зазначає начальник від­ділу освіти Іванівської селищної ради Катерина Бондаренко. У Нововасилівській школі, яка хоч і є наймолодшою в районі і має привабливий ви­гляд, як аргументують селяни, є серйоз­ні проблеми з опаленням. У класах стоять електроприлади, однак в холоди вони не забезпечують належного температурного режиму ані в великих кабінетах, а тим більше — в коридорах та холах. І це проблема більшості сільських шкіл, підкреслюють у селищній раді. Комплексно ви­рішити питання реконструкції опалювальних мереж в усіх одночасно — просто нереально через обсяги потрібних витрат. Тому й припинили проект реконструкції Новововасилів­ського НВК, який би коштував ОТГ понад 2,5 млн. грн. Першочергово ж сконцентрувалися на тих проблемах, які під силу. Приміром, запровадили безкоштовне дворазове харчування всіх без винятку учнів з розрахунку 14 грн. на день. Таке рішення прийнято для покращення здоров’я дітей від 1 до 11 класу, адже більшість батьків фінансово не спроможні подбати про це самостійно.

 

Головне — дати конкурентні знання

Стосовно опалення, то цьогоріч на капремонт мереж у освітніх закладах ОТГ витратить і вільні залишки минулорічної освітньої субвенції, а це понад 4,1 млн. грн. Звідси ж візьмуть частину коштів на реконструкцію шкільних харчоблоків. Готується до прийому учнів з навколишніх сіл і Іванівська ЗОШ № 2. У відповідність до нового навантаження наразі приводяться харчоблоки, класи, роздягальні, майданчики для безпечної висадки школярів зі шкільного транспорту тощо. Навчальні заклади в селищі вже сьогодні приймають сіль­ських учнів, чиї батьки виявили бажання дати дітям більш якісну освіту, говорить селищний голова Віктор Дебелий. Насамперед ті, хто прагне поліп­шити успішність учнів та дбає про комфортне перебування в навчальному закладі. Гімназія входить до двадцятки кращих шкіл області за рівнем складання ЗНО. На 450 учнів тут працюють 37 вчителів (з них 20 — вищої категорії), а в Нововасилівці на 63 учні — 20 педагогів, з них тільки 5 — мі­с­цеві, а решта приїжджі, наводять ще одне порівняння в селищній раді на користь того, що підвезення учнів є все-таки більш ефективним способом давати дітям і якісні знання, і соціалізувати їх. Адже навчання за індивідуальним графіком старшокласників, котрі готуються до головних іспитів у своєму житті, не вельми гуманне і позбавляє їх шансу отримати кон­курентоздатні знання та вступити до вузу.

— Я неодноразово зустрічався з людьми і обговорював економічні обґрунтування, — запевняє Віктор Дебелий. — Свого часу райрада закрила школи в Новомиколаївці та Балашовому, однак ці села не припинили свого існування. Діти ж звідти підвозяться на навчання до Іванівки і, навпаки, не втратили, а здобули для себе переваги від цього. Тут вчаться учні не тільки з нашої ОТГ, а й з інших сіл. Я згоден, що підвезення можливе тільки за умови відповідного стану доріг та наявності шкільного транспорту. Ми зараз над цим працюємо. Порахували й технічний персонал, аби не скорочувати, а зберегти кадри по максимуму. Гарантуємо працевлаштування педагогам непенсійного віку в Іванівці — відкриємо для них ставки. Підвозитимемо їх разом з учнями щодня. По решті вирішуватимемо індивідуально.

 

Переконувати слід учнів, а не батьків

Щоб викликати зацікавленість у тому, що в опорній школі є можливість отримати набагато якісніші знання, владі потрібно працювати не лише з батьками, а насамперед з самими школярами, порадила і керівництву селищної ради, і учасникам зібрання в навчальному закладі експерт з місцевого економічного розвитку, виконавчий директор Херсонського регіонального відділення АМУ Лариса Оленковська. Вона надала роз’яснення відповідно до Закону України «Про освіту», зокрема, про права батьків щодо вибору навчальних закладів, порядку фінансування закладів освіти та права селян щодо управління наданням освітніх послуг у громаді.

— Саме від громади залежить, які заклади будуть фінансуватися і куди підуть кошти за учнем, — аргументувала вона. — І головні критерії — це якість освітніх послуг та бажання батьків навчати дітей у конкретному закладі. Зрештою влаштуйте в гімназії день відкритих дверей та запросіть сільських жителів. Покажіть людям умови, в яких можна здобувати кращі знання, самовдосконалюватися, займатися творчістю. Сьогодні, у час новітніх технологій, навіть найпрофесійніший учитель просто з крейдою в руках біля дошки і паперовою наочністю не дасть учневі тих знань, які йому реально потрібні. Тож продемонструйте батькам, що з за­провадженням програми Нової україн­ської школи навіть першачкам належатиме створити принцивово інші умови здобуття освіти.

Такі умови навчання з 1 вересня будуть забезпечені для найменших учнів у всіх сільських школах, запевнила Вікторія Щаслива.

 

Біда — у відсутності комунікації з громадою

Головна мета зустрічі з селянами, представниками місцевої влади, депутатського корпусу — докладніше розібратися в причинах конфлікту навколо Нововасилівського НВК, роз’яснити можливі варіанти розв’язання проблеми у правовому полі, віднайти компромісні шляхи залагодження інциденту, який переріс із звинувачень на адресу керівництва селищної ОТГ від жителів старостин­ського округу в запекле протистояння, яке щоразу підігрівається новими контраргументами. І, як з’ясувалося, причина — у відсутності спільної мови з громадою, у невмінні та небажанні чути одне одного, продукуванні чуток та пліток, в які завжди є охочі вірити та поширювати, а отже, такою громадою легко маніпулювати тим, кому це вигідно.

Нагадаємо, що Іванівська селищна ОТГ утворилася восени минулого року шляхом об’єднання навколо колишнього районного центру 8 сіль­ських рад, серед яких і Нововаси­лів­ська. Щоправда, повноцінно громада запрацювала в новому статусі лише з 1 січня — з початку нового бюджетного року. Звісно, що цього часу бракувало, аби залагодити численні проблеми з «бородою», які роками і десятиліттями накопичувалися в нині об’єднаних населених пунктах. І селяни це розуміють. Однак від­сутність інформації для жителів про те, які плани має новообрана влада, депутатський корпус ОТГ на поліп­шення їхньої інфраструктури, бюджетних закладів, комунального майна, призводить до того, що Нововасилівка обросла міфами та страхами і ладна навіть вийти з об’єднання (хоча це юридично неможливо), тільки б довести свою правоту. Спілкуючись з селянами, відчувається відверта образа через певний інформаційний вакуум, що спричиняє домисли щодо нібито обділеності увагою, меншовартісності. Насправді ж на зустрічі з’ясувалося, що населення усвідомлює проблему малокомплектної школи, от тільки виходу самостійно не бачить. Більшість розуміє, що витрати на підвезення дітей за 10 км набагато менші, аніж на утримання цілої школи. Однак люди бояться втратити приміщення, яке берегли стільки років від руйнації. Хоч навіть затяті песимісти в глибині душі розуміють, що їхні діти від більш сильного навчального закладу тільки виграють. Окрім сучасного оснащення кабінетів та класів, там учні будуть у комфорті та теплі. «Але ж і вставати дітям доведеться раніше», — аргументують селяни. «Але ж і відстань від них до опорного закладу — мінімальна, навіть у порівнянні з міськими відстанями від дому до школи», — апелюють експерти.

 

Давайте почнемо покращення, хоч із чогось…

Отож під час зустрічі можна було почути думки як освітян, так і батьків учнів, сільського активу, депутатів. Учасники зібрання обіцяли ще раз зважити ситуацію з огляду на отримані в ході дискусії поради та рекомендації фахівців і вже найближчим часом прийняти виважене колегіальне рішення. Вони подякували за сприяння та фахову експертну думку і за увагу газетярів до життя та проблем сільських громад.

Нагадаємо, що селяни також скаржилися з зазначеної проблеми до урядової «гарячої» лінії, отримавши на запит відповідь від селищної ради щодо обґрунтувань реорганізації НВК та від департаменту освіти, науки та молоді облдержадміністрації. Зокрема, що питання реорганізації чи ліквідації закладу освіти згідно зі ст. 25 Закону «Про освіту» належить ви­ключно до компетенції засновника закладу, яким є Іванівська селищна рада ОТГ. Селищна рада письмово відповіла й на звернення депутатів селищної ради Н. Галушко та В. Каськової щодо розподілу коштів, які передбачаються на Нововасилівську школу в розрізі субвенцій та власних доходів місцевого бюджету. Однак таке листування схоже на діалог глухого з німим. Нібито і відповідь є, а людей все рівно цікавить вочевидь не тільки доля свого навчального закладу, з яким імовірно, що справа вирішена, а й те, чим уже зараз може ОТГ допомогти конкретно цій громаді в плані розвитку та покращення добробуту селян. Адже, зекономивши на школі, важливо підтримати село в інших проектах, на які роками чекають жителі. І таких мрій тут безліч. Почати б нарешті хоча б з якоїсь…

Олена НЕЧИПУРЕНКО.

Фото автора.

 

ВІД РЕДАКЦІЇ. Поки що селищний голова Віктор Дебелий своїми найближчими планами щодо розвитку ОТГ, змін у селах, що увійшли до об’єднаної громади, ділитися чомусь не поспішає. Тільки відсутність такої інформації і породжує всілякі чутки. Зокрема, Дебелий стверджує, що учні з Нововасилівки вчитимуться у гімназії. А тим часом активно готується до їх прийому ЗОШ № 2, яка, за словами того ж голови, має стати філією гімназії. А очолити її нібито дала згоду директор Нововасилівської НВК.

 

Схожі матеріали

 

Коментарі: 24

Додати коментар »

 
 
 

Звичайно помста. Економічної доцільності ніхто не довів. Дитячий лепет з уст Шатової. Але добре що написали що брешуть. Коли заманювали в отг брехали і зараз дурять. Сушко обіцяв Трохимівську школу не закривать а повірили дебелому

0

Оцінити коментар Thumb up 41 Палец вниз 0

 
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 6 Палец вниз 19

 
 

Жупина пише як завжди — і тим, і сим. І себе пропіарив як економіста-знавця, і політику влади похвалив, І Дебелому на горіхи дав. І порад накидав василяанам. Прямо ас. Але це і все, що він може.
Таке враження, що херсонський писака — вже давним — давно громадський імпотент як і його газета….

0

Оцінити коментар Thumb up 33 Палец вниз 0

 
 

Всё естественно, на выборах в отг 95% Трофимовцев поддержали нынешнего главу отг, Хотиенко перед выборами бегал листовки за главу отг раздавал. Вот и получайте » подарок» от главы. Ведь не кто не знал его с блези, а за слова он никогда не отвечает. А если Трофимовцы не хотят закрытие школы так сделайте первый шаг, бойкотируйте Лигу Смеха в которой ваша команда берёт участие. Слабо??????

0

Оцінити коментар Thumb up 27 Палец вниз 1

 
 

А толку?! Школи все рівно закриють. Вони там собі вже все понадумували, куди зекономлені гроші дінуть. Що Трохимівка, що Василівка вели переговори, просили залишити, пропонували своїми силами назбирати бракуючі кошти, а їм в один голос — «не прораховується», «немає дітей». Так що толку з протестів не буде, їм це до одного місця.

0

Оцінити коментар Thumb up 18 Палец вниз 3

 
 

Щоб їм в те місце вила не всадили. Людей хай чують, бо буде горе

0

Оцінити коментар Thumb up 14 Палец вниз 0

 
 

брать плакаты и на митинг в ивановку и вызвать телевиденье 1+1.

0

Оцінити коментар Thumb up 17 Палец вниз 0

 
 

15.06.2018 року, після звіту, керівник Нововасилівського НВК заявила про те, що вона вже написала заяву про звільнення і йде відпочивати на пенсію. Їй побажали всього найкращого…

0

Оцінити коментар Thumb up 13 Палец вниз 1

 
 

Слава богу! Продажніх нам не треба. За школу боролися без неї і продовжимо без неї. Хай їде туди куди її дебелий запрошував у школу#2.

0

Оцінити коментар Thumb up 9 Палец вниз 2

 
Центр Херсона
 

09.07.2018 года секретарь Ивановского отг Щастливая Виктория Сергеевна приобрела и оформила двух комнатную квартиру на свою дочь. Квартиру приобрели на 200 лет Херсона. Стоимость 36 000 $.

0

Оцінити коментар Thumb up 21 Палец вниз 2

 
 

Ніхто не здивований. 5 шкіл закриють куплять яхту. Правильно живуть люди

0

Оцінити коментар Thumb up 19 Палец вниз 1

 
 

09.07.18. — ще не було…….

0

Оцінити коментар Thumb up 1 Палец вниз 2

 
Центр Херсона
 

09 июня ( суббота) 2018.

0

Оцінити коментар Thumb up 1 Палец вниз 1

 
 

Та Малашок продаться не змогла, бо ніхто не купив. Просто зрадила дітей, вчителів і батьків. Хай радіє, що сама встигла піти а не винесли з позором

0

Оцінити коментар Thumb up 15 Палец вниз 5

 
 

Людина пішла на пенсію , щось не так ? ясно було сказано , що всі пенсіонери уступлять молоді . Не пішла б , сказали б . чого сидить пенсіонерка , а молодим нема роботи . Шо за звірі ???

0

Оцінити коментар Thumb up 12 Палец вниз 3

 
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 1 Палец вниз 25

 
 

Поимеют район и разбежатся кто куда, кто в Херсон, кто в Шотовку, они пришли денег за пару лет накосить с нас. Людей за лохов держат, а вы со своими детьми и школами мешаете зарабатывать!

0

Оцінити коментар Thumb up 28 Палец вниз 0

 
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 4 Палец вниз 20

 
Выпускница
 

Фейки только вы перед выборами пускали, как будет клёво жить после выборов, школы закрывать не будем, вот ваши фейки, а наша правда со временем выйдет наружу вот тогда убегайте кто куда кто в Шотовку а кто в Херсон

0

Оцінити коментар Thumb up 22 Палец вниз 1

 
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 1 Палец вниз 24

 
 

Помічено як спам рейтинг коментаря. Натисніть сюди для перегляду.

Оцінити коментар Thumb up 1 Палец вниз 17

 
 

Вы правы. Сломать можно человека у которого есть хоть какие то принципы.

0

Оцінити коментар Thumb up 13 Палец вниз 2

 
 

Закрити школу — поставити хрест на майбутньому села!
Чи не цією «економічною доцільністю» керуються деякі гарячі голови?

0

Оцінити коментар Thumb up 35 Палец вниз 0

 
 

У разі здійснення акції «доцільність» планується витурити зі шкіл вчителів-ветеранів!
При цьому будуть грубо зневажені вимоги:
1). ст.43 Конституції України: «Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується».
2).ст.11 ЗУ «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»: «Забороняється відмова у прийнятті на роботу і звільнення працівника за ініціативою власника або уповноваженого ним органу з мотивів досягнення пенсійного віку».
3). норми міжнародного права, згідно яких «звільнення за віковими ознаками вважається дискримінацією у сфері праці»
Про це сказано у листі Министерства праці та соціальної політики України від 17.06.2008р. №165/06/186-08.

Цікаво, чи знають про це «любителі доцільності», чи ставка робиться лише на незнання вчителями-ветеранами законодавства України?

0

Оцінити коментар Thumb up 23 Палец вниз 0

 
 
Залишити коментар
 
  (Не публікується)
 
 
 
 

 
 
Авторизация
*
*
Ввійти за допомогою: 
Регистрация
*
*
*
Захист від ботів
Ввійти за допомогою: 
Генерация пароля
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com